Stary Luboń


Stary Luboń, znany także pod niemiecką nazwą Luban, a w latach 1939–1943 jako Lobau, to niezwykle interesująca część regionu, znajdująca się w północno-wschodniej części Lubonia. Obecnie ta lokalizacja obejmuje jedynie fragment dawnego obszaru wiejskiego Luboni.

Zachodnia część granic Starego Lubonia pokrywa się z wschodnimi krańcami historycznego Żabikowa, podczas gdy znaczny obszar znajdujący się po północnej stronie autostrady (Dębiec) jest obecnie własnością miasta Poznań. Interesujące jest to, że Stary Luboń jest jedną z trzech dzielnic miasta, obok Żabikowa i Lasku, które nie posiadają odrębności administracyjnej.

Pomimo braku formalnego statusu, Stary Luboń ma swoje miejsce w świadomości mieszkańców oraz jest dość często wspominany w kontekście statystycznym. W historii, w latach 1314–1793, 1919–1939 oraz 1946–1954, wieś Luboń administracyjnie podlegała województwu poznańskiemu, w różnych okresach: I Rzeczypospolitej, II Rzeczypospolitej oraz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

W wyniku decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 listopada 1954 roku, nadano wybranym gromadom prawa miejskie, w tym również Luboniowi, Żabikowowi i Laskowi, co przyczyniło się do powstania nowego miasta o tej samej nazwie.

Jak donosi Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, historia i wartość tego miejsca są nieocenione, a jego rozwój jako osady wiejskiej i późniejsze przekształcenia tworzą bogaty kontekst kulturowy i historyczny.

Obiekty i miejsca

Stary Luboń to miejsce, w którym można znaleźć wiele interesujących obiektów oraz atrakcji. Oto niektóre z nich:

Każdy z wymienionych obiektów ma swoje unikalne znaczenie i jest wartościowym punktem na mapie Lubonia.

Przypisy

  1. http://smspojnia.pl/o-nas strona internetowa SM "Spójnia" w Luboniu
  2. Kronika Miasta Poznania 1/2004 Dębiec
  3. dawny folwark Augusta Cieszkowskiego oraz budynek, założonej przez niego w Żabikowie - Wyższej Szkoły Rolniczej, leżą dziś w granicach Starego Lubonia
  4. nowe miasta w Polsce (1954)
  5. Dz.U. 1954 nr 49 poz. 254
  6. wieś Luboń odmieniana była jako forma rodzaju żeńskiego np. w: Poznań, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VIII: Perepiatycha – Pożajście, Warszawa 1887, s. 901.
  7. Lubań, wś i folw., [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. V: Kutowa Wola – Malczyce, Warszawa 1884, s. 373.

Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":

Lasek (Luboń) | Żabikowo (Luboń)

Oceń: Stary Luboń

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:24