Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego to firma, która specjalizuje się w przetwórstwie ziemniaków. Jej główna siedziba znajduje się w Luboniu, gdzie przedsiębiorstwo rozwija swoją działalność w zakresie produkcji różnorodnych wyrobów ziemniaczanych.
Zakład ten, zlokalizowany w sercu Wielkopolski, jest istotnym graczem na rynku lokalnym, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego regionu oraz promując agrarne podejścia do obróbki surowców. Jego misją jest nie tylko przetwarzanie, ale również wspieranie lokalnych rolników w dostarczaniu wysokiej jakości surowców.
Historia
W 1904 roku nastąpił początek historii Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego, kiedy to rozpoczęto budowę niewielkiej Fabryki Przetworów Ziemniaczanych w Luboniu. W wyniku działań Komisji Kolonizacyjnej, niemieckie spółki zakupiły tereny od polskich rolników, na których zrealizowano dwa osobne zakłady: wcześniej wspomnianą fabrykę oraz lubońską Fabrykę Drożdży. Dla sprowadzonych z Niemiec wykwalifikowanych pracowników zbudowano osiedla, natomiast lokalna ludność znalazła zatrudnienie w charakterze pracowników niewykwalifikowanych.
Po zakończeniu I wojny światowej, zakłady w Luboniu znalazły się pod kontrolą polskiego skarbu państwa. W latach dwudziestych XX wieku utworzono nowy zakład pod nazwą Fabryka Przetworów Ziemniaczanych Tow. Akc. w Luboniu. Doszło do intensywnej rozbudowy, a dynamiczny rozwój spowodował, że stało się ono największym tego typu przedsiębiorstwem w Europie.
Wraz z wybuchem II wojny światowej, zakłady zostały przejęte przez okupanta. Produkcja znacznie ucierpiała, z uwagi na sabotaż i działania konspiracyjne, które osłabiały zdolność produkcyjną zakładów. Po wyzwoleniu, pracownicy natychmiast wznowili działalność. Już w 1947 roku rozpoczęto nowe inwestycje, a w 1949 roku fabryka drożdży została zintegrowana z zakładami przetwórstwa ziemniaczanego, tworząc Lubońskie Zakłady Przemysłu Spożywczego.
W latach 1956-1964 nastąpił znaczący wzrost produkcji oraz przeprowadzono kolejną rozbudowę. Powstało zaplecze surowcowe, zmodernizowano oddziały oraz wprowadzono nowoczesne technologie. Produkowano wówczas m.in.: mączkę ziemniaczaną, syrop, kleje, dekstryny, słód, drożdże oraz krochmal pszenny. W 1970 roku uformowało się Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego, największa tego rodzaju instytucja w Polsce.
Rok 1972 przeszedł do historii WPPZ jako czas dramatycznego zdarzenia, gdy na oddziale produkcji dekstryn doszło do wybuchu, w którym zginęło 18 osób. Pamięć o ofiarach uczczono pomnikiem, który został umieszczony w miejscu katastrofy. Kolejne lata przyniosły dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa, a wprowadzone zmiany technologiczne umożliwiły spełnienie norm ekologicznych.
W 1992 roku WPPZ przekształciło się w Spółkę Akcyjną. Regularna restrukturyzacja, wyspecjalizowana kadra oraz system informatyczny wspierający zarządzanie sprawiły, że firma dostosowała się do wymogów rynku krajowego oraz unijnego. W 1994 roku wydzielono z WPPZ niezależną spółkę „AGROL” S.A., która zajmuje się kontrolowaniem jakości ziemniaków oraz zapewnieniem regularnych dostaw surowca do produkcji. Spółka „AGROL” dostarcza także plantatorom środki ochrony roślin, nawozy sztuczne oraz sadzeniaki ziemniaka.
W 1995 roku zabytkowe budynki mieszkalne WPPZ zostały przekazane nowo utworzonej Spółdzielni Mieszkaniowej „Spójnia” w Luboniu. Od momentu swojego założenia, WPPZ pozostaje nierozerwalnie związane z Luboniem oraz jego mieszkańcami. Większość pracowników fabryki to mieszkańcy Lubonia, co wpłynęło na rozbudowę zakładowych budynków mieszkalnych. W 1959 roku stworzono pierwsze ogródki działkowe, których dzisiaj jest już sto.
W historię WPPZ wpisała się również artystyczna działalność Chóru Bard. „Zakłady z czerwonej cegły” w Luboniu to opowieść trzech pokoleń, które pielęgnowały tradycje pracy, wspólnego dobra oraz patriotyzmu.
Współczesność
W 2005 roku firma zainaugurowała działalność nowego Oddziału Preparatów Spożywczych oraz Krochmalni, usytuowanego w Zakładzie Produkcyjnym w Stawie. W wyniku przeprowadzonej restrukturyzacji, wszystkie linie produkcyjne z Lubonia zostały przeniesione do wspomnianego zakładu, z wyjątkiem niektórych działów, które z różnych powodów zostały zlikwidowane, a były to: Syropiarnia, Drożdżownia, Słodownia i Klejarnia. Te właśnie działy produkcyjne, w świetle nowych standardów, nie spełniały kryteriów nowoczesności oraz ekologii.
Obecnie, w trosce o systematyczne podnoszenie jakości i rozwijanie oferty produktowej, firma modernizuje swoje linie produkcyjne oraz ulepsza procesy wytwarzania. WPPZ S.A. zatrudnia w chwili obecnej około 150 pracowników. Siedziba firmy oraz zarząd znajdują się w Luboniu, natomiast Działy Produkcji, Sprzedaży i Kontroli Jakości zostały przeniesione do Zakładu Produkcyjnego w Stawie.
Przypisy
- http://smspojnia.pl/o-nas strony SM "Spójnia" w Luboniu
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie | Ochotnicza Straż Pożarna w Luboniu | Wzgórze Jana Pawła II w Luboniu | Luboń koło Poznania | Tunel autostrady A2 pod linią kolejową w Luboniu | Luvena | Żabinka (dopływ Strumienia Junikowskiego)Oceń: Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego