Kościół św. Jana Bosko w Luboniu


Kościół św. Jana Bosko w Luboniu to jedna z ważnych świątyń rzymskokatolickich, znajdująca się w tym malowniczym mieście. Jest to jeden z czterech kościołów, które stanowią integralną część lokalnej wspólnoty religijnej.

Świątynia zlokalizowana jest przy ulicy Księdza Streicha, w dzielnicy Stary Luboń.

Kościół ten należy do dekanatu lubońskiego, co podkreśla jego znaczenie w kontekście lokalnej architektury sakralnej oraz duchowości mieszkańców.

Historia

Budowa kościoła św. Jana Bosko w Luboniu zainicjowana została przez ks. Stanisława Streich, który ówcześnie pełnił funkcję proboszcza parafii żabikowskiej. Z pasją przewodniczył on Komitetowi Budowy Kościoła, co było kluczowe dla realizacji tego przedsięwzięcia. W 1934 roku, dokładnie jesienią, dokonał zakupu od Uniwersytetu Poznańskiego terenu, na którym wkrótce miała powstać wymarzone świątynia.

1 października 1935 roku, po oddaniu do użytku nawy bocznej, zatwierdzono oficjalnie powstanie parafii poprzez wydanie aktu w Poznaniu. Już pięć dni później, ks. Stanisław Streich odprawił tam pierwszą mszę, co stanowiło symboliczny początek życia religijnego nowej parafii. W następnych latach systematycznie rozbudowywano oraz wykańczano wnętrze świątyni, a jej dzwonnica ujrzała światło dzienne w 1939 roku.

Jednak tragiczny epizod w historii kościoła miał miejsce 27 lutego 1938 roku, kiedy to podczas mszy zamordowany został pierwszy proboszcz parafii, ks. Stanisław Streich, który znalazł miejsce spoczynku w obrębie placu obok zachodniej ściany świątyni. Czas okupacji hitlerowskiej przyniósł ze sobą wiele cierpień, a w murach kościoła składowano materiały sanitarne. Po wyzwoleniu, latem 1945 roku, rozpoczęto niezbędną odbudowę świątyni, która była zniszczona w wyniku działań wojennych oraz wcześniejszego pożaru.

W październiku 1946 roku miało miejsce pierwsze po wojnie nabożeństwo, co na nowo przywróciło życie religijne w tej świątyni. W latach 1976–1981 przeprowadzono gruntowną przebudowę wnętrza, co znacząco wpłynęło na jego oblicze. Następne lata przyniosły szereg prac związanych z modernizacją, które były koordynowane przez ks. kan. Karola Biniasia, który objął parafię w 1997 roku.

W 2002 roku pojawił się nowy tynk oraz malowanie ceglanych murów, a dach został pokryty czerwoną dachówką, co dodało świątyni uroku. W 2007 roku teren wokół kościoła został wyłożony kostką brukową, a od roku 2012 ks. Biniaś zrealizował szereg remontów w domu parafialnym, w tym wymianę dachu oraz instalacji centralnego ogrzewania. W 2013 roku zamontowano płyty grzejne pod ławkami, a w drugiej połowie 2014 roku przeprowadzono niewielkie prace renowacyjne, które obejmowały wymianę trzech bram wejściowych.

W obrębie placu kościelnego znajduje się krzyż misyjny, który upamiętnia misje święte odbywające się w parafii. Na koniec warto wspomnieć, iż w 2011 roku zasadzono Dąb Pamięci, dedykowany zamordowanemu w Katyniu majorowi Antoniemu Marcinkowskiemu, co stanowi symboliczny gest pamięci o tragicznych wydarzeniach w historii Polski.

Przypisy

  1. TomaszT. Lewandowski TomaszT., AdamA. Nielski AdamA., Katyń - strona główna [online], www.katyn-pamietam.pl [dostęp 30.03.2016 r.] [zarchiwizowane 09.12.2019 r.]
  2. Wywiad z proboszczem Parafii p.w. Św. Jana Bosko w Luboniu - Rozmawiał: Ks. Sławomir Ratajczak C.Or. (Rodzina Parafialna - Oto Matka Twoja) [online], www.filipini.poznan.pl [dostęp 30.03.2016 r.]
  3. Historia parafii – Parafia Rzymskokatolicka św. Jana Bosko w Luboniu [online], boskolubon.archpoznan.pl [dostęp 30.03.2016 r.]
  4. Historia Kościoła. Parafia św. Jana Bosko w Luboniu. [dostęp 22.12.2012 r.]

Oceń: Kościół św. Jana Bosko w Luboniu

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:22