Bolesław Nogaj, urodzony 3 sierpnia 1947 roku w Luboniu, to wybitny polski fizyk oraz profesor nauk fizycznych. Jego praca koncentruje się na wielu istotnych dziedzinach nauki, w tym na fizyce ciała stałego, fizyce molekularnej oraz radiospektroskopii. Szczególnym zainteresowaniem Bolesława Nogaja cieszy się jądrowy rezonans kwadrupolowy (NQR), który jest jedną z kluczowych metod badawczych w jego dziedzinie.
Pan profesor jest również nauczycielem akademickim na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z przyszłymi pokoleniami fizyków. Jego ekspertyza oraz wkład w rozwój przedmiotów związanych z fizyką są nieocenione, a jego pasja do nauki inspiruje wielu studentów.
Życiorys
Bolesław Nogaj to wybitny naukowiec, który swoją karierę związał z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończył studia w 1970 roku. Po uzyskaniu dyplomu, został zatrudniony na macierzystej uczelni, co pozwoliło mu na dalszy rozwój kariery akademickiej, w tym uzyskanie stopnia doktora w 1977 roku. Temat jego pracy doktorskiej koncentrował się na analizie wiazania wodorowego w kompleksach kwasu dwuchlorooctowego.
W 1989 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz pracy habilitacyjnej zatytułowanej „Jądrowy rezonans kwadrupolowy w badaniach struktury elektronowej i dynamiki organicznych układów molekularnych w fazie stałej”, uzyskał stopień doktora habilitowanego. W tej pracy badał kompleksy kwasu dwuchloro i trójchlorooctowego, a także środków owadobójczych takich jak DDT.
W 2012 roku przyznano mu tytuł profesora nauk fizycznych. Od 1993 do września 2011 roku, prowadził Zakład Spektroskopii Jądrowego Rezonansu Kwadrupolowego, który zainicjował samodzielnie. W ciągu swojej kariery akademickiej podejmował także badania typowo aplikacyjne, na przykład w latach 1994-2003 pracował nad projektami badawczo-konstrukcyjnymi dla wojska, policji i służb celnych, wykorzystując spektroskopię N-NQR.
W wyniku tych prac opracował prototypy urządzeń służących do wykrywania materiałów wybuchowych oraz narkotyków w bagażu, które pomyślnie przeszły testy saperskie. Kolejne urządzenie, również oparte na spektroskopii N-NQR, skutecznie wykazało swoją użyteczność w detekcji min niemetalicznych, które są trudne do zidentyfikowania tradycyjnymi metodami.
Nogaj ma na koncie współpracę z wieloma krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi, w tym z ośrodkami z USA, Japonii, Anglii, Argentyny, Wenezueli oraz Rosji. Jego publikacje ukazywały się w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych, takich jak The Journal of Physical Chemistry, Bulletin of the Chemical Society of Japan, Chemical Physics, Solid State Nuclear Magnetic Resonance oraz Journal of Optoelectronics and Advanced Materials.
Obecnie Bolesław Nogaj jest Profesorem Seniorem na Wydziale Fizyki UAM, związaną zwłaszcza z Zakładem Fizyki Medycznej i Radiospektroskopii. Należy również do Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Osobiście jest synem Walentego i Zofii (z domu Stojeckiej), ma jednego syna, Dawida. W 1998 roku został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Przypisy
- Prof. dr hab. Bolesław Nogaj, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.06.2021 r.]
- Bolesław Nogaj. Profil osoby. Portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym UAM. [online]
- a b c d e f g Boleslaw Nogaj. prabook.com. [dostęp 03.11.2015 r.]
Oceń: Bolesław Nogaj