Głaz narzutowy „Petrus” to niezwykły obiekt w Luboniu, który wyróżnia się jako największy głaz narzutowy w powiecie poznańskim. Mieści się na terenie Lubonianki, nieopodal strumienia Żabinka oraz osiedlowego kościoła p.w. Św. Jana Pawła II. Obwód tego imponującego obiektu wynosi około 14 metrów, a jego wymiary to: długość 5,3 metra, wysokość zbliżona do 3,5 metra oraz szerokość wynosząca 3 metry. Obliczana objętość kamienia to około 24 m³, a jego waga, po dokładnym oczyszczeniu, wynosi 62 tony.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów głazu jest jego gładka powierzchnia, która zajmuje więcej niż 12 m². Odkrycie tego eratyka miało miejsce przypadkowo we wrześniu 2007 roku podczas prac wykopaliskowych na teren podziemnego garażu w lubońskim śródmieściu przy ulicy Wschodniej 21, w obszarze Nowego Centrum Lubonia. Głaz, który pochodzi z ciemnoszarego granitu, został przyniesiony przez lądolód ze Skandynawii, a jego wydobycie wymagało wynajęcia największego dźwigu samochodowego w Wielkopolsce, który miał nośność ponad 250 ton.
Transport głazu odbył się w dniu 26 października 2007 roku, kiedy to dzięki starannie zorganizowanej akcji, głaz został przewieziony na narożnik ulic Źródlanej i Łącznik. Po kilku tygodniach, głaz stanął na specjalnie przygotowanym fundamencie w pobliżu nowo wybudowanej świątyni. Proboszcz żabikowskiej parafii zapowiedział, że głaz zostanie poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II.
W styczniu 2020 roku, dokładnie 12 lat po swoim wydobyciu, luboński głaz zyskał status pomnika przyrody, a jego oficjalna nazwa to „Petrus”, co w łacinie oznacza Piotr. To wyjątkowe miejsce z pewnością zasługuje na uwagę i może stać się atrakcją dla turystów odwiedzających Luboń oraz miłośników przyrody.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Znicz Pamięci Pokoju w Luboniu | Pomnik „Nigdy wojny” | Pomnik Siewcy w LuboniuOceń: Głaz narzutowy w Luboniu