Pomnik Siewcy w Luboniu to interesujący zabytek, który znajduje się w malowniczym terenie przyfabrycznego parku, obecnie znanego jako Park Siewcy. Usytuowany pomiędzy ulicami Armii Poznań, Romana Maya oraz Kolonią PZNF, która jest historycznym odniesieniem do Poznańskich Zakładów Nawozów Fosforowych, pomnik ten stanowi ważny element krajobrazu miejskiego Lubonia.
Jego lokalizacja świadczy o bliskim związku z przemysłową historią regionu, co czyni go istotnym punktem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających to miejsce. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tej interesującej budowli oraz jej historii.
Historia
Pomnik Siewcy, stworzony w 1923 roku przez znanego rzeźbiarza Marcina Rożka, przedstawia wizerunek słowiańskiego rolnika. Dzieło to powstało na specjalne zamówienie Fabryki Chemicznej Romana Maya z Lubonia. Finałowym wydarzeniem dla tego pomnika była Powszechna Wystawa Krajowa, która odbyła się w 1929 roku, gdzie gipsowa wersja rzeźby została eksponowana przed pawilonem Fabryki Nawozów Chemicznych dr. Romana Maya. Gipsowy siewca spełniał jednocześnie rolę reklamy dla przedsiębiorstwa.
W tym samym roku Marcin Rożek zrealizował odlew z brązu, który miał imponujące wymiary 290 cm. Siewca został umieszczony na sześciometrowym cokole z piaskowca, w dolnej części którego znajdowała się fontanna ozdobiona głowami delfinów. Całość została zlokalizowana w przyfabrycznym parku, który był częścią osiedla przeznaczonego dla kadry inżynierskiej zakładów w Luboniu.
W późniejszym okresie na wspomnianym cokole zamontowano medalion z podobizną dr. Romana Maya, założyciela tej fabryki chemicznej, którego autorem był rzeźbiarz Władysław Marcinkowski.
W 1979 roku zrealizowano kopię pomnika, która znalazła swoje miejsce przed budynkiem Collegium Maximum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Osobny artykuł na temat rzeźby można znaleźć tutaj.
Przypisy
- 5. Park Siewcy i osiedle przyfabryczne - Urząd Miasta Luboń [online], web.archive.org, 29.12.2017 r. [dostęp 22.08.2021 r.]
- Historia firmy Luvena S.A. Mamy ponad 100 lat tradycji [online], Producent nawozów rolniczych, Luvena S.A. [dostęp 29.05.2020 r.]
- a b c d Echo Lubonia historia lokalna [online], www.echolubonia.pl [dostęp 24.05.2020 r.]
- a b Obiekty zabytkowe miasta - Warto zobaczyć - Urząd Miasta Luboń portal informacyjny [online], lubon.test.lo.pl [dostęp 24.05.2020 r.]
- Pomnik Siewcy przed Akademią Rolniczą (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) [online], CYRYL - Cyfrowe Repozytorium Lokalne [dostęp 24.05.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Głaz narzutowy w Luboniu | Znicz Pamięci Pokoju w Luboniu | Pomnik „Nigdy wojny”Oceń: Pomnik Siewcy w Luboniu